آکنه

فواید گوگرد برای آکنه

فواید گوگرد برای آکنه

Benefits of sulfur for acne

 

استفاده از محصولات حاوی گوگرد برای درمان آکنه ممکن است علائم این بیماری پوستی را بهبود بخشد. گوگرد، که دارای خواص ضد میکروبی است، جزء برخی از درمان‌های آکنه بدون نسخه (OTC) و تجویزی است.

این محصولات اغلب گوگرد را با سایر مواد فعال مانند اسید سالیسیلیک یا بنزوئیل پراکسید ترکیب می‌کنند.

در این مقاله به فواید احتمالی گوگرد برای درمان آکنه می‌پردازیم. همچنین نحوه استفاده از آن را توضیح می‌دهیم و خطرات و عوارض جانبی بالقوه را فهرست می‌کنیم.

زمان حدودی مطالعه 6 دقیقه

 

 چگونه می‌تواند کمک کند؟

 

گوگرد احتمالا می‌تواند به دلیل خواص ضد قارچی و ضد باکتریایی آکنه را کاهش دهد. همچنین می‌تواند رشد نوعی باکتری به نام پروپیونی باکتریوم را که به ایجاد آکنه کمک می‌کند، مهار کند.

گوگرد همچنین دارای اثرات کراتولیتیک است. موادی که به عنوان کراتولیتیک عمل می‌کنند به نرم شدن کراتین پوست – ماده ساختاری کلیدی در خارجی ترین لایه پوست – کمک می‌کنند. مواد کراتولیتیک به لایه برداری پوست کمک می‌کنند و می‌توانند درمان موثری برای بیماری‌های پوست خشک باشند.

اثرات لایه برداری و خشک کنندگی گوگرد همچنین به حذف تجمع چربی‌های طبیعی پوست که به ایجاد آکنه کمک می‌کند کمک می‌کند. علاوه بر این، محصولات OTC و نسخه‌ای اغلب گوگرد را با سایر مواد کاهش دهنده آکنه ترکیب می‌کنند، مانند:

 • بنزوئیل پراکسید
 • رزورسینول
 • اسید سالیسیلیک
 • سولفاستامید سدیم

 

تحقیقات نشان می‌دهد که محصولاتی که گوگرد را با بنزوئیل پراکسید یا سولفاستامید سدیم ترکیب می‌کنند ممکن است بهتر از گوگرد به تنهایی کار کنند.

 

 چه نوع آکنه‌ای را می‌توان درمان کرد؟

 

گوگرد احتمالاً برای آکنه خفیف موثرتر است. آکنه‌های خفیف معمولاً به شکل جوش‌های سر سفید یا سر سیاه هستند. گوگرد هم تجمع چربی و هم سلول‌های مرده پوست را هدف قرار می‌دهد که در تشکیل این کومدون‌ها نقش دارند.

آکنه‌های متوسط ​​شامل پاپول‌ها و پوسچول‌ها هستند که اشکالی از آکنه‌های التهابی هستند که باعث ایجاد ضایعات قرمز روی پوست می‌شوند.

برای اشکال متوسط ​​آکنه، ممکن است گوگرد به تنهایی موثر نباشد. با این حال، ممکن است در ترکیب با سایر مواد ضد آکنه مانند سولفاستامید سدیم مفید باشد.

بعید است که گوگرد برای آکنه‌های شدید، مانند آکنه کیستیک مفید باشد، که معمولاً نیاز به مراجعه به متخصص پوست دارد. متخصص پوست ممکن است داروها را تجویز کند یا ممکن است جراحی را برای برداشتن کیست‌ها توصیه کند.

 

  پوست حساس

 

گوگرد برای اکثر افراد با پوست حساس مناسب است. این یکی از ملایم‌ترین درمان‌های آکنه است و شرکت‌ها اغلب آن را برای افرادی که پوست ظریف دارند عرضه می‌کنند.

با این حال، محصولات گوگردی که حاوی مواد دیگری نیز هستند ممکن است برای پوست‌های حساس کمتر مناسب باشند. افراد باید با متخصص پوست خود صحبت کنند و قبل از استفاده از محصولات جدید در مناطق وسیعی از پوست، یک تست چسب پوستی انجام دهند.

 

 سایر بیماری‌های پوستی

 

گوگرد ممکن است یک درمان موثر برای سایر بیماری های پوستی باشد. به عنوان مثال، افراد ممکن است از آن برای درمان روزاسه – یک بیماری شایع پوستی که باعث قرمزی صورت، رگ های خونی قابل مشاهده و برجستگی‌های پر از چرک می شود – استفاده کنند.

همچنین ممکن است علائم بیماری شایع دیگری به نام درماتیت سبورئیک را بهبود بخشد که باعث ایجاد لکه های پوسته پوسته، پوست قرمز و شوره سر در پوست سر یا سایر نواحی بدن می شود.

 

  آیا می‌تواند اسکار آکنه را درمان کند؟

 

درمان اسکار آکنه ممکن است دشوار باشد. گوگرد ممکن است برای جای زخم بسیار خفیف کار کند زیرا پوست را خشک می‌کند و سلول های مرده را از بین می‌برد.

با این حال، بیشتر اسکارهای آکنه به درمان های شدیدتری نیاز دارند، مانند:

 • اسید سالیسیلیک
 • رتینوئیدهای موضعی
 • درم ابریژن
 • لایه برداری شیمیایی
 • درمان‌های لیزری

 

نحوه استفاده از گوگرد

 

گوگرد در طیف گسترده‌ای از محصولات مراقبت از پوست و همچنین درمان‌های هدفمند آکنه موجود است. افرادی که مایل به استفاده از گوگرد بر روی پوست خود هستند می‌توانند یکی از موارد زیر را انتخاب کنند:

 

 • پاک‌کننده‌ها
 • کرم‌ها
 • لایه‌بردارها
 • شستشوی صورت و فوم
 • لوسیون‌ها
 • ماسک‌های صورت
 • صابون‌ها
 • درمان‌های نقطه‌ای

 

محصولات گوگردی ممکن است حاوی مواد فعال اضافی مانند رزورسینول یا سولفاستامید سدیم باشند.

افراد می‌توانند از درمان‌های گوگرد به تنهایی یا در کنار سایر درمان‌های آکنه استفاده کنند. اغلب، استفاده از ترکیبی از درمان‌ها می‌تواند به بهبود سریع‌تر آکنه کمک کند.

به عنوان مثال، افراد می‌توانند هفته‌ای یک بار از ماسک صورت گوگرد OTC و هر روز یک شستشوی بنزوئیل پراکسید استفاده کنند.

روش دیگر، یک متخصص پوست ممکن است یک رتینوئید موضعی برای استفاده در شب و یک پاک کننده مبتنی بر گوگرد برای استفاده در صبح تجویز کند.

 

انجام پچ تست

 

افراد همیشه باید قبل از استفاده از هر محصول جدید روی پوست خود یک تست پچ انجام دهند. آنها می‌توانند این کار را با استفاده از مقدار کمی از محصول در قسمت داخلی بازو و 24 ساعت انتظار برای نظارت بر عوارض جانبی انجام دهند.

اگر هیچ واکنشی رخ نداد، به احتمال زیاد استفاده از محصول روی صورت یا سایر قسمت‌های بدن بی‌خطر است.

در صورت بروز عوارض جانبی، توصیه می‌شود مصرف محصول را قطع کنید.

 

خطرات و عوارض جانبی

 

گوگرد به طور کلی برای اکثر انواع پوست از جمله پوست‌های حساس مناسب است. با این حال، پتانسیل ایجاد عوارض جانبی زیر را دارد، مانند:

 • خشکی
 • تحریک
 • خارش
 • لایه برداری
 • سرخی

 

برای کاهش خطر یا شدت عوارض جانبی، مصرف کم گوگرد قبل از افزایش تدریجی مقدار و دفعات مصرف مهم است. یک فرد باید همیشه دستورالعمل‌های سازنده را دنبال کند و هرگز بیش از دوز توصیه شده استفاده نکند.

طبق یک بررسی، هیچ تحقیقی در مورد استفاده از گوگرد در دوران شیردهی انجام نشده است. بنابراین، کارشناسان توصیه می‌کنند که زنان شیرده در استفاده از گوگرد به عنوان یک درمان پوستی احتیاط کنند.

علاوه بر این، گوگرد می‌تواند بوی تندی داشته باشد که بسیاری از مردم می‌گویند شبیه بوی تخم‌مرغ فاسد است.

اکثر محصولات مراقبت از پوست مدرن این بو را پنهان می‌کنند. با این حال، برخی ممکن است هنوز آثار ضعیفی از بو داشته باشند.  افراد همیشه باید محصولات را قبل از خرید آنها آزمایش کنند تا در صورتی که عطر را خیلی ناخوشایند بدانند.

 

خلاصه

مردم از زمان‌های قدیم از گوگرد به عنوان درمان آکنه استفاده می‌کردند. امروزه بطور گسترده‌ای بصورت آزاد (OTC) یا با نسخه در دسترس است.

گوگرد دارای خواص ضد میکروبی است و می‌تواند لایه‌برداری و چربی اضافی را از بین ببرد. نسبتا ملایم است و برای پوست‌های حساس مناسب است. گوگرد ممکن است برای آکنه خفیف موثرترین باشد. محصولاتی که حاوی گوگرد در کنار سایر مواد ضد آکنه هستند ممکن است اشکال متوسط ​​آکنه را درمان کنند.

هر کسی که مایل است در مورد گوگرد برای درمان آکنه بیشتر بداند باید با یک داروساز، پزشک یا متخصص پوست صحبت کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *