مکمل ها, ویتامین د3

فواید ویتامین d برای اگزما

benefits of viamin d for eczema

زمان مطالعه 8 دقیقه

برخی تحقیقات، ویتامین D را به دلیل خواص تنظیم کننده سیستم ایمنی و توانایی تأثیرگذاری بر بیان ژن، با اگزما مرتبط می‌دانند. اینجا هستیم تا فواید ویتامین d برای اگزما را بررسی کنیم. مکمل ویتامین D می تواند برای کسانی که دچار کمبود هستند مفید باشد و پزشک می تواند آزمایش کند و در این مورد توصیه کند.

اگزما معمولاً نوزادان و کودکان را مبتلا میکند اما می‌تواند تا بزرگسالی نیز ادامه یابد. ویتامین D می‌تواند یک درمان مفید باشد، اما افراد باید مراقب باشند که بیش از حد مجاز این مکمل را استفاده نکنند. این مقاله ارتباط بین ویتامین D و اگزما را توضیح می‌دهد و به آنچه شواهد می‌گویند نگاه می‌کند. علاوه بر این، در مورد میزان نیاز افراد به ویتامین D و کسانی که در خطر کمبود هستند صحبت می‌کند.

ویتامین D و اگزما

درماتیت آتوپیک، شایع ترین نوع اگزما، یک بیماری التهابی پوست است. این بیماری حدود 30٪ از جمعیت ایالات متحده، عمدتاً کودکان و نوجوانان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. کلمه آتوپیک به معنای تمایل به ایجاد بیماری‌های آلرژیک است. معمولا اگزما در چند سال اول زندگی شروع می‌شود. حدود نیمی از افراد مبتلا به اگزمای متوسط تا شدید به سایر بیماری‌های آلرژیک مانند آسم، تب یونجه یا آلرژی‌های غذایی نیز مبتلا می‌شوند.

دانشمندان می‌دانند که ویتامین D سیستم ایمنی را تنظیم می‌کند و تحقیقاتی را برای تعیین اینکه آیا کمبود ویتامین D باعث ایجاد اگزما می‌شود و اینکه آیا مکمل آن می‌تواند به علائم کمک کند، انجام داده‌اند. یک منبع معتبر در سال 2015، “فرضیه ویتامین D” را توضیح می‌دهد، که نشان می‌دهد سطوح پایین این ویتامین با اگزما ارتباط دارد. این فرضیه به تحقیقاتی مرتبط است که نشان می‌دهد افرادی که در عرض‌های جغرافیایی بالاتر با نور خورشید کمتر زندگی می‌کنند یا پوست تیره‌تری دارند، بیشتر در معرض کمبود ویتامین D هستند. این بررسی نشان می‌دهد که اگزما نیز در این مناطق جغرافیایی شیوع بیشتری دارد. این بررسی توضیح می‌دهد که ویتامین D از عملکرد سد پوست محافظت می‌کند، و به جلوگیری از عفونت کمک می‌کند.

علاوه بر این، ویتامین D با افزایش و تنظیم سلول‌های ایمنی، التهاب پوست را سرکوب می‌کند. علاوه بر این، ویتامین D بر بیان ژن تأثیر می‌گذارد، که دانشمندان فکر می‌کنند ممکن است کودکان را مستعد ابتلا به اگزما کند. بررسی سال 2015 همچنین نشان می‌دهد که نوزادان می‌توانند به دلیل کمبود ویتامین D در شیر مادرشان دچار کمبود شوند، اما مطالعات بیشتری برای تأیید این موضوع مورد نیاز است.

ویتامین دی و اگزما

ویتامین دی و اگزما

لینک خرید ویتامین D یوروویتال 

آنچه شواهد می‌گوید

انجمن آکادمی پوست آمریکا توصیه می‌کند که شواهد علمی کافی برای توصیه به استفاده از ویتامین یا مواد معدنی برای درمان اگزما وجود ندارد. این شواهد می‌گوید مکمل‌های ویتامین D ممکن است در طول زمستان مفید باشند، اما مردم باید مراقب میزان مصرف آن‌ها باشند زیرا دوزهای بالاتر می‌تواند سمی باشد. با این حال، آکادمی آلرژی، آسم و ایمونولوژی آمریکا تاکید می‌کند که اخیراً افزایشی در مطالعات مرتبط با کمبود ویتامین D با اگزما صورت گرفته است.

بنابراین، اگر پزشک کمبود ویتامین D را تشخیص دهد، ممکن است مکمل‌ها را تجویز کند. یک بررسی سیستماتیک در سال 2018 نشان داد که سطوح پایین ویتامین D با شدت اگزما مرتبط است و مصرف مکمل باعث بهبود علائم در 67 درصد افراد می‌شود. یک بررسی قدیمی‌تر نشان می‌دهد که مکمل‌های ویتامین D شدت اگزما را کاهش می‌دهند و یک درمان ایمن و قابل تحمل هستند. با این حال، محققان تاکید می‌کنند که دانشمندان برای تأیید این موضوع نیاز به انجام مطالعات گسترده‌تر و گسترده‌تر دارند.

کمبود ویتامین D چیست؟

پزشکان سطح ویتامین D را با انجام آزمایش خون ارزیابی می کنند. آنها شکلی از ویتامین D به نام 25 هیدروکسی ویتامین D (25(OH)D) را در نانومول در لیتر (nmol/l) یا نانوگرم در میلی لیتر (ng/ml) اندازه گیری می کنند. یک نانومول در لیتر برابر با 0.4 نانوگرم در میلی لیتر است. دفتر مکمل‌های غذایی مؤسسه ملی سلامت (ODS) توصیه می‌کند که سطوح 50 نانومول در لیتر (20 نانوگرم در میلی‌لیتر) یا بالاتر برای اکثر افراد برای سلامت استخوان و کلی بدن کافی است.

با این حال، یک منبع معتبر به‌روزرسانی شده در سال ۲۰۲۰ در مورد وضعیت فعلی در سراسر جهان نشان می‌دهد که اکثر نویسندگان محدوده زیر ۷۵ نانومول در لیتر (۳۰ نانوگرم در میلی‌لیتر) را به عنوان کمبود در نظر می‌گیرند. علاوه بر این، سطوح 25(OH)D 25-30 نانومول در لیتر (10-12 نانوگرم در میلی لیتر) خطر ابتلا به استئومالاسی و راشیتیسم تغذیه‌ای را افزایش می‌دهد و پزشکان این کمبود را به عنوان کمبود شدید طبقه بندی می‌کنند.

 

مکمل ویتامین D

بزرگسالان روزانه به 15 تا 20 میکروگرم (میلی‌گرم) یا 600 تا 800 واحد بین‌المللی (IU) ویتامین D نیاز دارند و کودکان بسته به سنشان به 10 تا 15 میکروگرم (400 تا 600 واحد بین‌المللی) ویتامین D نیاز دارند. افراد ویتامین D را از نور خورشید یا غذا دریافت می‌کنند، اما می‌توانند مصرف مکمل را نیز در نظر بگیرند. دو نوع ویتامین D به عنوان مکمل موجود است. ویتامین D2 (ارگوکلسیفرول) و D3 (کوله کلسیفرول) ممکن است بخشی از یک مکمل مولتی ویتامین و مواد معدنی باشد. از طرف دیگر، می‌توان آنها را به صورت تک مکمل نیز تهیه کرد.
از آنجایی که ویتامین D محلول در چربی است، افراد آن را با یک وعده غذایی یا میان وعده حاوی مقداری چربی جذب می‌کنند. مصرف بیش از حد ویتامین D می‌تواند مضر باشد، و منبع ODSTrusted توصیه می‌کند که سطوح بسیار بالای ویتامین D در خون (بیش از 375 نانومول در لیتر یا 150 نانوگرم در میلی‌لیتر) می‌تواند باعث موارد زیر شود:

 

 • حالت تهوع یا استفراغ
 • ضعف عضلانی
 • گیجی
 • درد
 • از دست دادن اشتها
 • کم آبی بدن
 • ادرار زیاد و تشنگی
 • سنگ کلیه

 

سطوح بسیار بالا حتی ممکن است باعث مرگ شود و مصرف بیش از حد ویتامین D تقریباً همیشه به دلیل مصرف بیش از حد مکمل است. علاوه بر این، مکمل‌های ویتامین D ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشند، یا میزان جذب ویتامین D را کاهش دهند یا بر اثربخشی دارو تأثیر بگذارند. این داروها شامل استروئیدها، استاتین ها و دیورتیک های تیازیدی هستند. بنابراین، افرادی که دارو مصرف می‌کنند باید با پزشک مشورت کنند تا ببینند آیا مکمل‌های ویتامین D مناسب هستند یا خیر.

 

ویتامین دی و اگزما

ویتامین د3

لینک خرید ویتامین دی ویتابیوتیکس 

حد بالای ویتامین D چقدر است؟

محدودیت‌های روزانه ODS برای دریافت ویتامین D از همه منابع، از جمله غذا، نوشیدنی و مکمل‌ها، به شرح زیر است:

 

 • تولد تا 6 ماهگی: 25 میکروگرم (1000 IU)
 • 7 تا 12 ماهگی: 38 میکروگرم (1500 IU)
 • 1 تا 3 سال: 63 میکروگرم (2500 IU)
 • 4 تا 8 سال: 75 میکروگرم (3000 IU)
 • 9 سال و بالاتر، از جمله زنان باردار و شیرده: 100 میکروگرم (4000 IU)

 

چه کسانی در خطر کمبود ویتامین D هستند؟

برخی از افراد ممکن است در معرض خطر بیشتری برای کمبود ویتامین D باشند. طبق منبع ODSTrusted، افراد زیر ممکن است نیاز به آزمایش خون داشته باشند:

 

 • نوزادانی که فقط شیر مادر مصرف می کنند
 • بزرگسالان مسن‌تر و افرادی که به ندرت پوست خود را در معرض نور خورشید قرار می‌دهند
 • افرادی که پوست تیره تری دارند
 • کسانی که دارای شرایط سلامتی هستند که چربی جذب بدنشان را محدود می‌کند، مانند بیماری کرون، بیماری سلیاک یا کولیت اولسراتیو.
 • افرادی که چاق هستند یا جراحی بای پس معده انجام داده‌اند.

 

خلاصه

برخی شواهد کمبود ویتامین D را با اگزما مرتبط می‌دانند و نشان می‌دهند که مصرف مکمل آن ممکن است علائم را کاهش دهد. از آنجایی که ویتامین D سیستم ایمنی را تنظیم می‌کند، می‌تواند از سد پوستی محافظت کرده و از التهاب جلوگیری کند. ویتامین D همچنین بر بیان ژن تأثیر می‌گذارد و برخی تحقیقات نشان می‌دهد که کمبود آن در رحم ممکن است فرد را مستعد ابتلا به اگزما کند.

برخی از افراد ممکن است بیشتر در معرض خطر کمبود ویتامین D باشند، از جمله افرادی که پوست تیره‌تری دارند، نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند و افرادی که پوست خود را در معرض نور خورشید قرار نمی‌دهند. افراد در این گروه‌ها ممکن است برای آزمایش سطح ویتامین D خود به پزشک مراجعه کنند. اگر فرد دچار کمبود ویتامین D باشد، می‌تواند مکمل ویتامین D باشد، اما باید مراقب باشد که در محدوده بالایی امن بماند.

 

منبع: www.medicalnewstoday.com

ترجمه شده توسط تیم داروسایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *