دسته‌بندی نشده

فواید کوآنزیم Q10

فواید کوآنزیم Q10

 

فواید کوآنزیم Q10 زیاد است. به عنوان مثال کوآنزیم کیوتن ممکن است به محافظت از پوست، مغز و ریه ها و همچنین محافظت در برابر بیماری های مزمن مانند سرطان یا دیابت کمک کند. با این حال، برای درک مزایای آن به تحقیقات بیشتری نیاز است.

کوآنزیم Q10 که با نام CoQ10 نیز شناخته می شود، ترکیبی است که به تولید انرژی در سلول های شما کمک می کند.

بدن شما CoQ10 را به طور طبیعی تولید می کند، اما تولید کوانزیم Q10 با افزایش سن کاهش می یابد. خوشبختانه، شما می توانید CoQ10 را از طریق مکمل ها یا غذاها نیز دریافت کنید.

شرایط متعددی ممکن است با سطوح پایین CoQ10 مرتبط باشد، از جمله سرطان، دیابت و اختلالات عصبی. با این حال، مشخص نیست که آیا سطوح پایین CoQ10 باعث این بیماری ها می شود یا ناشی از آنها است.

در اینجا همه آنچه باید در مورد CoQ10 بدانید، شامل 9 مزیت بالقوه و اطلاعات مهم ایمنی کوانزیمQ10 را با هم مرور میکنیم.

 

CoQ10 چیست؟

CoQ10 ماده ای است که به طور طبیعی در سراسر بدن یافت می شود و بالاترین سطح آن در قلب، کبد، کلیه و پانکراس است.

یکی از وظایف اصلی آن کمک به تولید انرژی در سلول های شما است. آدنوزین تری فسفات (ATP) می سازد که در انتقال انرژی سلولی نقش دارد.

نقش مهم دیگر CoQ10 این است که به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند و از سلول ها در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت می کند.

مقادیر بیش از حد رادیکال های آزاد منجر به آسیب اکسیداتیو می شود که می تواند در عملکرد منظم سلول ها اختلال ایجاد کند. مشاهده شده است که کوانزیم Q10 به بسیاری از شرایط سلامت کمک می کند.

با توجه به اینکه ATP برای انجام تمام عملکردهای بدن استفاده می شود و آسیب اکسیداتیو برای سلول ها مخرب است، تعجب آور نیست که برخی از بیماری های مزمن با سطوح پایین CoQ10 مرتبط هستند.

تولید CoQ10 با افزایش سن کاهش می یابد. بنابراین، افراد مسن ممکن است کمبود این ترکیب را داشته باشند.

برخی از دلایل احتمالی دیگر سطوح CoQ10 پایین عبارتند از:

 

 • نقص ژنتیکی در سنتز یا استفاده CoQ10
 • افزایش تقاضای بافت ها در نتیجه بیماری
 • بیماری های میتوکندری
 • استرس اکسیداتیو ناشی از افزایش سن
 • عوارض جانبی درمان با استاتین

 

فواید کوآنزیم Q10

1. ممکن است به درمان نارسایی قلبی کمک کند

نارسایی قلبی اغلب نتیجه سایر بیماری های قلبی است، مانند بیماری عروق کرونر یا فشار خون بالا، که می تواند باعث افزایش آسیب اکسیداتیو و التهاب رگ ها و شریان ها شود.

برخی تحقیقات نشان می دهد که CoQ10 می تواند نتایج درمان را برای افراد مبتلا به نارسایی قلبی بهبود بخشد.

به عنوان مثال، یک تجزیه و تحلیل از هفت مرور به این نتیجه رسید که CoQ10 می تواند برای مدیریت نارسایی قلبی مفید باشد، به ویژه برای کسانی که قادر به تحمل سایر روش های درمانی نیستند.

بررسی دیگری از 14 مطالعه نشان داد که افراد مبتلا به نارسایی قلبی که مکمل‌های CoQ10 مصرف می‌کردند، در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف می‌کردند، خطر مرگ و میر کمتری داشتند و در ظرفیت ورزش بهبود بیشتری داشتند.

به نظر می رسد که درمان با CoQ10 همچنین می تواند به بازگرداندن سطوح بهینه تولید انرژی، کاهش آسیب اکسیداتیو و بهبود عملکرد قلب کمک کند، که همگی می توانند به درمان نارسایی قلبی کمک کنند.

 

۲. می‌تواند به باروری کمک کند

باروری زنان با افزایش سن به دلیل کاهش تعداد و کیفیت تخمک های موجود کاهش می یابد.

CoQ10 مستقیماً در این فرآیند دخالت دارد. با افزایش سن، تولید CoQ10 کند می شود و نقش بدن را در محافظت از تخمک ها در برابر آسیب اکسیداتیو کمتر می کند.

به نظر می رسد مکمل CoQ10  می تواند کمک کند و حتی ممکن است این کاهش مربوط به سن در کیفیت و کمیت تخمک ها را کنترل کند.

به طور مشابه، اسپرم مرد مستعد آسیب اکسیداتیو است که ممکن است منجر به کاهش تعداد اسپرم، کیفیت پایین اسپرم و ناباروری شود.

چندین مطالعه به این نتیجه رسیده اند که بهبود کیفیت، فعالیت و غلظت اسپرم با افزایش محافظت آنتی اکسیدانی از فواید کوآنزیم Q10 است.

 

3. ممکن است به پیری سالم پوست کمک کند

پوست شما بزرگترین عضو بدن شما است و به طور گسترده ای در معرض عوامل مخربی است که باعث پیری زودرس می شود.

این عوامل می توانند داخلی یا خارجی باشند. برخی از عوامل آسیب رسان داخلی شامل آسیب سلولی و عدم تعادل هورمونی است، و عوامل خارجی شامل عوامل محیطی مانند اشعه ماوراء بنفش است.

عناصر مضر می توانند منجر به کاهش رطوبت پوست و محافظت در برابر عوامل محیطی و همچنین نازک شدن لایه های پوست شوند.

بر اساس یک مطالعه در سال 2015، استفاده از CoQ10 به طور مستقیم بر روی پوست می تواند با افزایش تولید انرژی در سلول های پوست و ارتقای محافظت آنتی اکسیدانی، آسیب ناشی از عوامل داخلی و خارجی را کاهش دهد.

با توجه به مطالعات انسانی و حیوانی، زمانی که CoQ10 مستقیماً روی پوست اعمال می شود خاصیت‌هایی دارد. از فواید کوآنزیم Q10 این است که می تواند به کاهش آسیب اکسیداتیو ناشی از اشعه ماوراء بنفش و به کاهش عمق چین و چروک کمک کند.

 

۴. می‌تواند سردرد را کاهش دهد

عملکرد غیر طبیعی میتوکندری می تواند منجر به افزایش جذب کلسیم توسط سلول ها، تولید بیش از حد رادیکال های آزاد و کاهش محافظت آنتی اکسیدانی شود. این می تواند منجر به انرژی کم در سلول های مغز شود و ممکن است باعث میگرن شود.

از آنجایی که CoQ10 عمدتا در میتوکندری سلول ها زندگی می کند، نشان داده شده است که می تواند به بهبود عملکرد میتوکندری کمک کند و ممکن است برای درمان میگرن مفید باشد.

یک بررسی از پنج مطالعه نشان داد که CoQ10 ممکن است به طور موثر مدت و دفعات میگرن را در کودکان و بزرگسالان کاهش دهد.

مطالعه کوچک دیگری روی 80 نفر نشان داد که افرادی که روزانه 100 میلی گرم CoQ10 مصرف می کردند، کاهش قابل توجهی در دفعات، شدت و مدت میگرن داشتند، بدون اینکه عوارض جانبی نامطلوبی گزارش شود.

علاوه بر این، یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که CoQ10 ممکن است به کاهش دفعات سردرد کمک کند و آنها را کوتاه‌تر و شدت آنها را کمتر کند.

 

 

۵.می‌تواند به عملکرد ورزش کمک کند

استرس اکسیداتیو می تواند بر عملکرد ماهیچه ها و در نتیجه بر عملکرد ورزش تاثیر بگذارد به طور مشابه عملکرد غیر طبیعی میتوکندری می تواند انرژی عضلانی را کاهش دهد و انقباض موثر عضلات و حفظ ورزش را دشوار کند. یکی دیگر از فواید کوانزیم Q10 این است که می تواند با کاهش استرس اکسیداتیو در سلول ها و بهبود عملکرد میتوکندری، به عملکرد ورزشی کمک کند.
مطالعه ای نشان داد که مکمل CoQ10 می تواند به مهار استرس اکسیداتیو و نشانگرهای آسیب عضلانی و کبدی در شناگران نخبه نوجوان در مراحل رقابت آنها کمک کرده باشد.
علاوه بر این مکمل CoQ10 می تواند به کاهش خستگی کمک کند که بطور بالقوه می تواند عملکرد ورزش را بهبود بخشد.

 

 

۶. می‌تواند به دیابت کمک کند

استرس اکسیداتیو می تواند باعث آسیب سلولی شود. که می تواند منجر به بیماری های متابولیک مانند دیابت شود.

عملکرد غیر طبیعی میتوکندری نیز با مقاومت به انسولین مرتبط است.

CoQ10 برای بهبود حساسیت به انسولین و تنظیم سطح قند خون پیشنهاد شده است.

یک بررسی از 13 مطالعه نشان داد که CoQ10 می تواند قند خون ناشتا و هموگلوبین A1c (HbA1c) را که نشانگر کنترل طولانی مدت قند خون است، در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کاهش دهد. علاوه بر این، ممکن است برخی از عوامل خطر بیماری قلبی، از جمله سطوح تری گلیسیرید و HDL (کلسترول خوب) را نیز بهبود بخشد.

مطالعه دیگری در افراد مبتلا به نوروپاتی دیابتی – نوعی آسیب عصبی که ممکن است در افراد مبتلا به دیابت رخ دهد – نشان داد که مصرف 100 میلی گرم CoQ10 روزانه به مدت 12 هفته ممکن است سطح HbA1c و مقاومت به انسولین را بهبود بخشد.

نه تنها این، بلکه ممکن است نشانگرهای استرس اکسیداتیو و ترکیبات مضر مانند محصولات نهایی گلیکاسیون پیشرفته را در مقایسه با دارونما کاهش دهد.

 

 

قرص کو آنزیم کیوتن 30 میلی‌گرم گلدن لایف

قرص حاوی کو آنزیم کیوتن

 

۷. ممکن است در پیشگیری از سرطان نقش داشته باشد

برخی تحقیقات نشان می دهد که استرس اکسیداتیو می تواند در ایجاد سرطان نقش داشته باشد.

بر اساس برخی از مطالعات، CoQ10 می تواند از استرس اکسیداتیو جلوگیری کند، از عملکرد سیستم ایمنی حمایت کند و رشد سلول های سرطانی را مسدود کند.

جالب توجه است که در افراد مبتلا به سرطان نشان داده شده است که سطوح CoQ10 کمتری دارند.

برخی از مطالعات نشان می‌دهند که سطوح پایین CoQ10 ممکن است با خطر بیشتر انواع خاصی از سرطان در برخی از مطالعات قدیمی‌تر، از جمله سرطان سینه و پروستات مرتبط باشد.

چندین مطالعه جدیدتر نیز این موضوع را با توجه به سرطان ریه پیشنهاد کرده اند.

برخی از مطالعات نشان داده اند که یکی از فواید کوآنزیم Q10 اسن است که می تواند نشانگرهای التهاب را کاهش دهد و کیفیت زندگی افراد مبتلا به سرطان سینه را بهبود بخشد.

با این حال، مؤسسه ملی بهداشت (NIH) بیان می‌کند که نشان داده نشده است که CoQ10 به عنوان یک درمان سرطان ارزشمند باشد، بنابراین قبل از ادعای قطعی باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

 

8. از فواید کوآنزیم Q10 این است که ممکن است برای مغز مفید باشد

 

میتوکندری ها مولدهای اصلی انرژی سلول های مغز هستند. عملکرد میتوکندری با افزایش سن کاهش می‌یابد، که می‌تواند منجر به مرگ سلول‌های مغزی شود و به بیماری‌هایی مانند آلزایمر و پارکینسون کمک کند.

متأسفانه، مغز به دلیل محتوای اسیدهای چرب بالا و نیاز زیاد به اکسیژن، بسیار مستعد آسیب اکسیداتیو است.

این آسیب اکسیداتیو باعث افزایش تولید ترکیبات مضر می شود که می تواند بر حافظه، شناخت و عملکردهای فیزیکی تأثیر بگذارد.

بر اساس برخی مطالعات حیوانی، CoQ10 ممکن است این ترکیبات مضر را کاهش دهد و احتمالاً پیشرفت بیماری آلزایمر و پارکینسون را کاهش دهد. با این حال، تحقیقات بیشتری در مورد انسان مورد نیاز است.

 

9. می‌تواند از ریه‌ها محافظت کند

 

از بین همه اندام های شما، ریه های شما بیشترین تماس را با اکسیژن دارند. این باعث می شود که آنها بسیار مستعد آسیب اکسیداتیو باشند.

افزایش آسیب اکسیداتیو در ریه ها و محافظت ضعیف آنتی اکسیدانی، از جمله سطوح پایین CoQ10، می تواند منجر به بیماری های ریوی، مانند بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) و آسم شود.

علاوه بر این، برخی از مطالعات قدیمی‌تر نشان داده‌اند که افراد مبتلا به این شرایط تمایل به سطوح پایین‌تری از CoQ10 دارند.
یک مطالعه در سال 2005 نشان داد که مکمل CoQ10 ممکن است باعث کاهش التهاب در افرادی که آسم داشتند و همچنین نیاز آنها به داروهای استروئیدی برای درمان آن را کاهش دهد.

 

دوز و عوارض جانبی

 

با فواید کوآنزیم Q10  آشنا شده‌ایم. اکنون نوبت عوارض و دوز آن است.

CoQ10 به دو شکل مختلف وجود دارد : ubiquinol و ubiquinone.

Ubiquinol 90% CoQ10 در خون را تشکیل می دهد و قابل جذب ترین شکل است. بنابراین، توصیه می شود مکمل های حاوی فرم یوبی کوینول را انتخاب کنید. مکمل های CoQ10 در دوزهای مختلف از 30 تا 600 میلی گرم در دسترس هستند.

دوزهای 100-400 میلی گرم در روز در مطالعات مربوط به سلامت قلب استفاده شده است، در حالی که دوزهای 600-3000 میلی گرم برای درمان برخی از اختلالات عصبی استفاده شده است.

با این حال، مصرف 200 میلی گرم دو بار در روز همراه با غذا به عنوان دوز متوسط مورد نیاز برای حفظ سطح درمانی CoQ10 خون برای اکثر افراد در نظر گرفته می شود.

از آنجایی که CoQ10 یک ترکیب محلول در چربی است، جذب آن کند و محدود است. با این حال، مصرف مکمل‌های CoQ10 همراه با غذا می‌تواند به جذب بهتر آن در بدن نسبت به مصرف بدون غذا کمک کند.

علاوه بر این، برخی از محصولات یک شکل محلول CoQ10 یا ترکیبی از CoQ10 و روغن ها را برای بهبود جذب آن ارائه می کنند.

منابع غذایی CoQ10

در حالی که شما به راحتی می توانید CoQ10 را به عنوان مکمل مصرف کنید، می توان آن را در برخی غذاها نیز یافت.

غذاهای زیر حاوی CoQ10 هستند:

 • گوشت های اندام: قلب، جگر و کلیه
 • برخی از گوشت های ماهیچه ای: گوشت خوک، گوشت گاو و مرغ
 • ماهی های چرب: قزل آلا، شاه ماهی، ماهی خال خالی و ساردین
 • حبوبات: سویا، عدس و بادام زمینی
 • آجیل و دانه ها: کنجد و پسته
 • روغن ها: روغن سویا و کانولا

 

علاوه بر غذاهای ذکر شده در بالا، برخی از انواع میوه ها، سبزیجات، محصولات لبنی و غلات نیز حاوی CoQ10 هستند، البته در مقادیر بسیار کمتر. بطور خلاصه  CoQ10 در بسیاری از منابع غذایی از جمله گوشت، ماهی، مرغ، حبوبات، آجیل، دانه ها و روغن ها یافت می شود.

ایمنی CoQ10

در حالی که تحقیقات نشان می دهد CoQ10 ممکن است تعدادی از مزایای سلامتی را داشته باشد، هنوز نمی توان ادعای قطعی کرد. تحقیقات هیچ عارضه جانبی جدی از مکمل CoQ10 پیدا نکرده اند.

به نظر می رسد مکمل CoQ10 به خوبی توسط انسان تحمل می شود، حتی زمانی که در دوزهای تا 1200 میلی گرم استفاده شود. با این حال، بهتر است از آن فقط طبق دستورالعمل استفاده کنید.

ممکن است کمی بی خوابی یا سوء هاضمه را تجربه کنید، و اگر از داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین (جانتوون) و برخی داروهای سرطان نیز استفاده می کنید، نباید کوانزیم Q10 را مصرف کنید.

قبل از  استفاده از CoQ10 باید با پزشک خود صحبت کنید و مطمئن شوید که پزشک در مورد هر دارو یا مکمل دیگری که مصرف می کنید مطلع است.

کلام آخر

CoQ10 یک ترکیب ویتامین مانند محلول در چربی است که به نظر می‌رسد فوایدی برای سلامتی دارد.

به طور خاص، تحقیقات نشان می‌دهد که ممکن است به بهبود سلامت قلب و تنظیم قند خون، محافظت در برابر انواع خاصی از سرطان و کاهش دفعات میگرن کمک کند.

همچنین ممکن است آسیب اکسیداتیو را که منجر به خستگی عضلانی، آسیب پوست و بیماری‌های مغزی و ریوی می‌شود، کاهش دهد. با این حال، تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا CoQ10 می‌تواند در این زمینه‌ها کمک کند، ضروری است.

CoQ10 را می‌توان به عنوان مکملی یافت که به خوبی قابل تحمل به نظر می‌رسد، اما قبل از امتحان باید از پزشک خود سوال کنید. همچنین می‌توانید مصرف خود را از طریق منابع غذایی مختلف، از جمله گوشت اندام‌ها و ماهیچه‌ها، روغن‌ها، آجیل‌ها، دانه‌ها و حبوبات افزایش دهید.

 

9 Benefits of Coenzyme Q10 (CoQ10)

ترجمه شده توسط تیم داروسایت از سایت هلث‌لاین

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *